פסיכותרפיה

כולנו חווים בחיים תקופות של משבר וקושי ולרוב מצליחים להתמודד עם משברים אלו בעזרת משאבינו הפנימיים ובליווי של היקרים לנו – משפחה, חברים, עמיתים לעבודה, קהילה תומכת ועוד.

קיימים אנשים שעבורם הקרבה לעולם היצירה – אומנות, כתיבה, מוסיקה וריקוד, גם היא מסייעת לגייס כוחות פנימיים, להתמודד עם הקשיים ולגייס אופטימיות ותקווה.

יחד עם זאת, לעיתים עוצמת הכאב הנפשי ומשכו גבוהים וחזקים מידי באופן שפוגע באיכות החיים ובתפקוד. דיכאון, חרדה, חוסר יציבות בדימוי העצמי, קשיים במערכות יחסים, טראומות מתמשכות, תחושות של חוסר משמעות, חוסר יעוד, בלבול ואובדן דרך –עלולים ליצור חוויה של חוסר אונים, תסכול ותקיעות, באופן שפוגע בתנועה הספונטנית, בשמחת החיים וביכולת לממש את הפוטנציאליים הגלומים בכל אדם ואדם. 

לא תמיד יש לאדם מערכת תמיכה טובה דיה ולעיתים התחושה היא כי יש צורך בגורם חיצוני, מקצועי ויותר ניטראלי, שיוכל לסייע להתבונן במצבו מנקודת מבט רחבה וכוללת יותר, ללוות אותו בתוך הכאב והקושי ולסייע לו למצוא דרכים חדשות להתמודדות.

טיפול פסיכולוגי הוא למעשה ״מסע בשניים״ שבמהלכו נוצרת בין המטפל והמטופל ״ברית עבודה״ שמטרתה לקדם את הרווחה אישית ואת תהליך ההתפתחות והצמיחה של המטופל. תחושת האמון שנוצרת בחדר מאפשרת אווירה של ביטחון, נינוחות וקרבה, שפותחת אפשרות לדבר על הכאב, לפגוש אותו ביחד עם אדם אחר ולהרגיש פחות לבד.

חשוב לציין שישנם מצבים בהם אין מצוקה נפשית בולטת, אבל ניכרת תחושה של תלישות, ריקנות, חוסר משמעות ועצירה במקום. לא תמיד הסיבה לכך ברורה ויכולה להיאמר במילים אבל החוויה היא שמשהו ״לא עובד״ למרות שהאדם עושה את כל המאמצים לתפקד, להסתגל לסביבה ולקדם את מטרותיו. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי למשל בקושי שלו ליצור קשר זוגי, לגבש כיוון מקצועי ולהתמיד בו, להשתלב בחברה ולהגשים את עצמו באופן מלא. במצבים אלו, הטיפול עוזר לברר לעומק את סיבות התקיעות, אם בהווה ואם בעבר, ולנוע קדימה מתוך תחושה של חופש ומרחב רבים יותר. לא פעם עולה בטיפול עיסוק בשאלות פילוסופיות, קיומיות ורוחניות שגם להן ניתן מקום בתוך תהליך גיבוש הזהות והמסע הפנימי. 

Scroll to Top